StoryEditorWiadomości rolnicze

Protest rolników z Oszukanej Wsi. „Minister Kowalczyk zerwał porozumienie”

03.04.2023., 10:04h
Rolnicy z Oszukanej Wsi alarmują, że mimo podpisanego porozumienia z rządem, import zbóż z Ukrainy do Polski nadal rośnie. - Kolejny raz zostaliśmy oszukani, a minister zerwał porozumienie i stracił resztki zaufania - mówią. Dlatego organizują protest. Gdzie i kiedy się odbędzie?

Politycy rządzącej koalicji zapewniają, że porozumienie z rolnikami ws. ukraińskiego zboża jest realizowane. Minister rolnictwa zapowiada wzmocnienie eksportu, rekompensaty finansowe dla rolników i większe kontrole zboża na granicy, a premier skierował wniosek do Komisji Europejskiej o klauzulę ochronną i przywrócenie ceł na towary rolno-spożywcze z UE oraz o automatyczny mechanizm wsparcia dla rolników. 

Oszukana wieś: import zbóż rośnie, minister Kowalczyk zerwał porozumienie z rolnikami

Tymczasem rolnicy z południowo-wschodniej Polski, którzy byli sygnatariuszami porozumienia z rządem, alarmują, że nie jest ono realizowane, bo wbrew obietnicom ministra Kowalczyka import zboża z Ukrainy nie maleje, a nawet wręcz przeciwnie – rośnie!

- Z rozgoryczeniem musimy stwierdzić, że już następnego dnia po podpisaniu porozumienia napływ zbóż nie tylko nie zmalał, ale śmiemy twierdzić, że wzrósł, a nie takie były Pana Ministra Henryka Kowalczyka przyrzeczenia. Kolejny raz zostaliśmy więc oszukani, a Pan Minister zerwał tak kruche porozumienie i stracił resztki zaufania – informuje Zarząd Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego oraz Stowarzyszenie Oszukana Wieś.

We wtorek protest rolników k. Hrubieszowa

Z tego powodu rolnicy organizują protest. Odbędzie się on jutro, 4 kwietnia w Czerniczynie koło Hrubieszowa (woj. lubelskie).

Rolnicy: rząd mógł spełnić postulaty dawno temu 

Rolnicy dodają, że większość postulatów, które są zawarte w rolniczym porozumieniu, przedkładali ministrowi już kilka razy. W ich ocenie rząd mógł je spełnić już dawno temu.

- Tym samym rząd mógł wyciszyć niepotrzebnie narastający niepokój społeczny. Niestety ani protesty, ani wielokrotne spotkania, niczego Pana Ministra nie nauczyły, resort rolnictwa nie spełnił żadnego ze zgłaszanych postulatów – zaznaczają rolnicy.

I dodają, że z takimi samymi problemami zmagają się rolnicy w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji i Litwie

- Nikt nie może zarzucić nam, że Zamojskie Towarzystwo Rolnicze jest małą grupą niezadowolonych rolników. Protestują również rolnicy w Szczecinie, z którymi się solidaryzujemy. Liczyliśmy, że Kielce i Jasionka Pana Ministra czegoś nauczyły – tłumaczą rolnicy. 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:35