Oszustwo na fundusze unijne w Łotwie – jak działał podejrzany?
Śledztwo wykazało, że w 2024 roku rolnik z Łotwy wystąpił do tamtejszej Służby Wsparcia Wsi o zwrot środków w ramach projektu inwestycyjnego finansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EAFRD). Chodziło o kwotę 122 725 euro przeznaczoną na zakup i montaż nowoczesnego, zrobotyzowanego sprzętu do dojenia krów.
Urządzenie w rzeczywistości nigdy nie zostało prawidłowo zainstalowane, nie działało i nie służyło do prowadzenia działalności rolniczej. Cała procedura miała posłużyć wyłącznie nieuprawnionemu wyłudzeniu dotacji.
Sfałszowane wideo i tłumaczenie złą pogodą
Aby uwiarygodnić swój wniosek o płatność, mężczyzna posunął się do manipulacji:
- materiały wideo - przedłożył śledczym sfałszowane nagranie mające stwarzać pozory, że system udojowy jest w pełni sprawny i pracuje w gospodarstwie.
- kłamstwo podczas kontroli - podczas wizytacji na miejscu oszukał inspektorów, twierdząc, że sprzęt został chwilowo odłączony z powodu złych warunków atmosferycznych.
Zarzuty Prokuratury Europejskiej (EPPO)
Prokuratura Europejska zarzuca rolnikowi popełnienie oszustwa kwalifikowanego oraz przedłożenie fałszywych informacji i dokumentów w procedurze ubiegania się o środki unijne.
Zgodnie z zasadą domniemania niewinności, wszystkie osoby, których dotyczy postępowanie, uważa się za niewinne, dopóki ich wina nie zostanie udowodniona prawomocnym wyrokiem właściwego łotewskiego sądu.
oprac. M. Czubak
fot. ilustrująca
