StoryEditorŚwinie

Bydło mięsne zastępuje świnie. Trwała likwidacja czy zawieszenie produkcji?

22.11.2021., 12:11h
Niskie ceny żywca wieprzowego oraz droga pasza powodują, że gospodarstwa posiadające trzodę chlewną w oparciu o tradycyjne systemy utrzymania rezygnują z niej. Świnie zastępowane są bydłem mięsnym, które generuje mniejsze koszty i gwarantuje zdecydowanie większą opłacalność.

W gospodarstwie Małgorzaty i Zbigniewa Augustynów trzoda była od momentu, kiedy zaczęli je samodzielnie prowadzić. Udało im się przetrwać wszystkie załamania i kryzysy cenowe. Aż do teraz.

Gospodarstwo rolne z Osieczek wyróżnione w kategorii rolnictwo tradycyjne

Rolnicy prowadzą gospodarstwo w miejscowości Osieczek w gminie Książki. W ubiegłym roku ich gospodarstwo zostało wyróżnione w konkursie „Agricola-Syn Ziemi”, który organizowany jest przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą. Ideą konkursu jest wyróżnienie najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników. Małgorzata i Zbigniew Augustynowie otrzymali tytuł w kategorii „rolnictwo tradycyjne”, a gospodarstwo zostało docenione między innymi za prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolnej.

Trzoda chlewna była u nas od kiedy samodzielnie zacząłem prowadzić gospodarstwo. Było to w drugiej połowie lat 90. ub. wieku. Prowadzona była zróżnicowana produkcja zwierzęca. Nam udawało się ją zachować w kolejnych latach, mimo że wiele innych gospodarstw decydowało się na specjalizację. Mieliśmy 10 loch. Obok świń utrzymywanych było 18 krów ...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:01