StoryEditorWiadomości rolnicze

Nordzucker Polska podnosi ceny buraków na sezon 2022. Jakie stawki?

06.04.2022., 10:04h
Plantatorzy Nordzucker Polska otrzymali nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon. Jaką cenę za tonę buraków otrzymają?

Nordzucker Polska po raz kolejny w tym sezonie podniósł ceny ceny buraków w kampanii 2022/23. Tym razem stawki wzrosły o 4 euro/t we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych. O poprzednich stawkach pisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy tylko, że w grudniu ub.r. spółka podniosła ceny o 3 euro/t. 

- W ostatnich tygodniach istotnie wzrosły ceny paliwa, nawozów i innych środków produkcji, a także alternatywnych upraw, takich jak pszenica i rzepak, które mają również znaczenie dla uprawy buraków cukrowych. Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znaleźli się polscy plantatorzy, Nordzucker Polska kolejny raz podjął decyzję o podwyższeniu cen buraków w tegorocznej kampanii. Ceny we wszystkich umowach zostaną podniesione o 4,00 euro/t – podaje Nordzucker.

Stawki bazowe za kontraktowe buraki w poszczególnych umowach kształtują się w kampanii 2022/2023 następująco:

 • Umowa 1-roczna:
  • z ceną stałą – 31,50 euro/t
  • z ceną zmienną – 32,10 euro/t
 • Umowa 2-letnia:
  • z ceną stałą – 32,00 euro/t
  •  z ceną zmienną – 32,60 euro/t

Zostały również ponownie podwyższone warunki skupu buraków we wszystkich obowiązujących umowach wieloletnich, które obecnie wynoszą:

 • Umowa 3-letnia z ceną stałą:
  • 2020-2022 – 31,55 euro/t
  • 2021-2023 – 31,55 euro/t

 • Umowa 3-letnia z ceną zmienną:
  • 2021-2023 – 32,60 euro/t

Buraki nadwyżkowe będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych

Jak informuje producent cukru, firma gwarantuje plantatorom, że również wszystkie buraki nadwyżkowe dostarczone w kampanii 2022/2023 będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych.  Ma to wyeliminować w całości ryzyko strat finansowych spowodowanych niedoszacowaniem przyszłych plonów.

Spółka pozostawia też w gestii plantatorów decyzję, jaki plon należy przyjąć do umowy, jak również z jakiego materiału siewnego chcieliby skorzystać. Ponadto Nordzucker Polska pokrywa w całości wszelkie koszty związane z logistyką buraków.

- Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z tak trudną sytuacją na rynku. W bardzo zmiennych warunkach, w jakich wszyscy musimy dziś działać, kompleksowa ocena wpływu rosnących kosztów produkcji buraka cukrowego na wszystkie podmioty łańcucha jest niezwykle trudna i wymaga uważnego śledzenia oraz analizy wielu czynników. Ale tylko takie działanie pozwala podejmować odpowiedzialne decyzje. Jako Nordzucker Polska chcemy zapewnić naszym plantatorom rentowność uprawy, wykorzystując w tym celu nie tylko mechanizm ceny bazowej, ale również inne narzędzia, które służą obniżaniu kosztów, a które rolnicy współpracujący ze spółką mają zagwarantowane w kontraktach - komentuje Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska.

Inne cukrownie już podniosły cenę za buraki

Także Krajowa Spółka Cukrowa zdecydowała o podniesieniu ceny za buraki do 35 euro/t i ustanowieniu dodatkowej premii dla swoich plantatorów. Ma ona wynieść 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku.

Również plantatorzy Pfeifer & Langen zyskali lepsze warunki skupu buraków w kampanii 2022/2023 (34 euro/t) oraz premie za buraki dostarczone w ostatnim okresie kampanii 2021/2022.

Także Sudzucker zaproponował nowe umowy rolnikom i cenę na poziomie 38 euro za tonę.

Niemcy żądają likwidacji dopłat do buraków w Polsce

Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno Niemiecki Związek Producentów Cukru (WVZ) złożył skargę do Komisji Europejskiej. Producenci domagają się, by ich koledzy z innych krajów nie mogli uzyskiwać wsparcia finansowego. 

- W wielu państwach członkowskich płatności stały się standardem, a to narusza europejskie prawo dotyczące wspierania rolnictwa. Od dłuższego czasu nauka i polityka dostrzegają wynikające z tego zakłócenia konkurencji. Niemniej jednak nic się nie zmieniło. Dlatego właśnie złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej na dotacje rządowe – skomentował Hans-Jörg Gebhard, przewodniczący WVZ i jednocześnie szef rady nadzorczej Südzucker AG. 

Zdaniem Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi polscy rolnicy współpracują od wielu lat.

oprac. ksz, dkol

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 09:33